Проблеми - не загрози, а можливості

Обкладинка книжки

Природно, що стикаючись з проблемою, викликаною змінами у середовищі, в якому функціонує бізнес, ми починаємо панікувати, адже не можемо відразу відреагувати на загрози. Виникають питання, як реагувати на них, яку вибрати стратегію, куди рухатись? Що варто робити у такій період?

1. Зібрати свою команду і «методом мозкового штурму» знайти нові рішення. Такий крок дозволить підняти моральний дух працівників, згуртувати навколо ідеї, забути про фінансові труднощі тощо – це дасть віру в перспективи у майбутньому. Ми, наприклад, у такій ситуації застосовуємо метод побудови «дерева проблем», а з нього шукаємо рішення.

2. Захоплення нових сегментів. «Стратегія фокусування» здається нереальною у складний час та часто ринки, які знаходяться у стадії застою або на спаді, мають багато «вільних» сегментів та ринкових ніш. Часто один або кілька сегментів демонструють високі темпи зростання, незважаючи на те, що галузь у цілому знаходиться на етапі спаду.

3. Диференціація товару за рахунок поліпшення його якості та оновлення. Значне поліпшення якості і пропозиція нових модифікацій товару здатні пожвавити попит, створити нові швидкозростаючі сегменти ринку або стимулювати покупців до збільшення покупок. Тут, як ніколи, знадобиться інтернет маркетинг для просування новинок. Часто керівники діють згідно «стратегії бідності», скорочуючи маркетинг та такий крок є не найкращим. Однією із функцій маркетингу є аналіз середовища та пошук нових можливостей.

4. Зниження витрат, завоювання лідерства за витратами у своїй сфері. Компанії на етапі застою або спаду можуть підвищити окупність інвестицій і прибутковість, застосовуючи новаторські методи скорочення витрат: виключення зайвих і неефективних ланок з ланцюжка цінності компанії; аутсорсинг функцій і діяльності, які обходяться дешевше при виконанні незалежним компаніям; збільшення каналів розповсюдження для підвищення обсягу реалізації, що забезпечує економію на масштабі; закриття високозатратних торгових точок з невеликими обсягами продажів; відмова від виробництва непопулярних товарів.

5. Атестація кадрів, перевірка на «міцність». Варто придивитись хто з працівників і як витрачає час простою, хто навчається, удосконалює свої навики, а хто активно шукає новий «корабель» з іншими керівником. Обравши таку стратегію, потрібно вдало вибрати методи діагностики персоналу. Тут можуть стати у пригоді послуги  Вашого HR-менеджера або спеціалізованого агентства.

6. Не варто у такий період «пороти гарячку», звільняючи працівників, адже практика не раз доводила, що є інші шляхи. Досвідчений керівник буде шукати можливість зберегти гідні кадри за рахунок скорочення тривалості робочого дня, відпусток, використання режиму віддаленої роботи тощо.

Проблеми не завжди є негативним явищем, а можуть стати новими можливостями, головне вміти їх побачити і почати діяти. Проблеми – це наш шанс довести те, що ми гідні залишатись на ринку.

Не важливо, яку саме стратегію оберете Ви, головне – це не панікувати і діяти. Тільки добре зважте всі переваги та недоліки рішення, яке приймаєте. Коли ми приходимо у бізнес, то повинні не забувати, що там місце для сильних. Сильний лідер починає діяти у складні часи та своїм власним прикладом демонструє працівникам професіоналізм. Звісно не забувайте про удосконалення через активне навчання. 

Автор: Ірина Когут

Loading...

.